Wstęp

Obecnie instalacja modów możliwa jest jedynie za pomocą naszego instalatora. Każdy launcher Minecrafta, który ładuje mody z folderu mods powinien być z nim kompatybilny. Alternatywnie instalator można uruchomić w dowolnej lokalizacji, wtedy zostanie w niej utworzony folder mods, a mody pobrane. Stamtąd można już kopiować mody do dowolnego folderu.

Pare dodatkowych informacji:

  • Instalator dostępny jest od zawsze na system Windows, a od niedawna także na Linuxy i prawdopodobnie na macOS (niepotwierdzone, jeśli masz macOSa, to zapraszamy do weryfikacji)
  • Instalator jest otwartoźródłowy, więc każdy może zweryfikować co konkretnie robi

Instalator

  1. Pobierz instalator modów: Link

  2. Jeśli korzystasz z oryginalnego launchera lub launchera wykorzystującego folder .minecraft, to umieść instalator w folderze instalacji twojego Minecrafta, z reguły będzie to folder C:\Users\=nazwa_użytkownika=\AppData\Roaming\.minecraft. Możesz się do niego łatwo dostać wpisując %appdata% w wyszukiwaniu Windows. Jeśli używasz innego launchera, a szczególnie launchera, który w inny sposób zarządza profilami (tzn. np. nie korzysta z folderu .minecraft, ma wiele folderów mods), to umieść instalator w tym samym folderze, co używany przez ciebie folder mods. Większość alternatywnych launcherów ma opcje otwarcia folderu z plikami gry (lub nawet folderu z modami), użyj go jeśli nie masz pewności gdzie szukać. Pamiętaj, żeby instalator znajdował się w tej samej lokalizacji co obecnie używany folder mods (jak na screenie), instalator pobiera mody do folderu mods w tej samej lokalizacji, niezależnie od tego, w jakim folderze się znajduje (odpalenie instalatora w pustym folderze np. na pulpicie poskutkuje pobraniem modów do folderu mods w tym folderze).

  1. Włącz instalator i postępuj zgodnie z instrukcjami. Jeśli folder mods nie istnieje w folderze, to zostanie on utworzony, a mody zostaną pobrane automatycznie. Jeśli nie masz odpowiedniej wersji Forge, to zostaniesz o tym powiadomiony, wybierz wtedy opcję, żeby zainstalować Forge. W niektórych launcherach (szczególnie w tych, które mają opcje wgrywania forge) wgrywanie forge przez instalatora nie działa poprawnie, dlatego skorzystaj z wbudowanych funkcji launchera lub zainstaluj forge samodzielnie. Jeśli w twoim folderze mods znajdują się jakieś pozostałości lub nieaktualne mody, to instalator powiadomi cię o tym, a następnie je usunie.

  2. W Launcherze Minecrafta włącz wersję gry 1.18.2-forge-40.1.73.

Jak wycisnąć więcej FPSów

Więcej RAM

Ten opis dotyczy oficjalnego launchera. Inne launchery mają podobne opcje, ale metody mogą się różnić, najlepiej sprawdzić kroki w internecie.

Podczas tworzenia instalacji bądź, gdy ta już się pojawiła, należy (w oficjalnym launcherze) wejść w: Instalacje -> 1.18.2-forge-40.1.73 -> 3 kropki po prawo od wersji -> edytuj -> Więcej Opcji. W Argumenty JVM zmienić -Xmx2G na co najmniej -Xmx3G. Dla najbardziej komfortowej rozgrywki zalecamy -Xmx4G lub więcej (zmiana cyfry na większą). Wartość, którą podajemy, ograniczona jest przez ilość pamięci RAM w danym komputerze (inne programy również jej potrzebują), zatem trzeba dostosować ją do danego sprzętu, np. przy komputerze z 8GB RAMu przypisać jedynie połowę, czyli -Xmx4G. Przypisywanie zbyt dużo RAMu może być również niepotrzebne lub w niektórych przypadkach mieć odwrotny skutek.

Rozpoznawanie karty graficznej

Windows 10, Oficjalny Launcher, inne zwykle też

Włącz Minecraft, w grze sprawdź pod F3 lub Fn+F3 czy gra czyta odpowiednią kartę graficzną (będzie po prawej) Jeśli nie (może pokazywać, na przykład kartę zintegrowaną), włącz Menedżera Zadań (skrót ctrl + alt + delete), znajdź proces Minecrafta (np. OpenJDK Platfrom binary lub Java Platfrom SE binary) Naciśnij prawym przyciskiem i wybierz Otwórz lokalizację pliku Kliknij prawym przyciskiem na lokalizacje (poziomo rozpisane foldery na górze okna) i kliknij Kopiuj adres Włącz Ustawienia grafiki (znajdź w wyszukiwarce Windows 10), kliknij przeglądaj, wklej wcześniej skopiowany adres (powinien się zaczynać od nazwy dysku, np. C:\) Wybierz i dodaj javaw.exe. Zaznacz Wysoka Wydajność i zrestartuj grę.