Aryaal

Kraina zupą grzybową, dyniami i miodem płynąca, będąca domem znacznej części populacji serwera Wanilia. Miasto to założył towarzysz Lord Commander GrumpyMatt.

Flaga starego wzoruFlaga nowego wzoru

Pochodzenie nazwy

Nazwa miasta pochodzi od Aryaalu z cyklu Destroyermen. Znajdowało się ono na północnym wybrzeżu Jawy i występowało w części drugiej cyklu. O Aryaal odbyła się tam krwawa bitwa, która ostatecznie zakończyła się zwycięstwem mieszkańców miasta i bohaterów książki. Nieoficjalnie nazwa miasta zainspirowała twórców popularnej czcionki, środków czyszczących, wody mineralnej, księżniczki Disneya, a nawet Gry o Tron.

Doktryny ideologiczno–gospodarcze

Ustrój miasta to Chrześcijański Autorytaryzm Socjalistyczno – Kapitalistyczny. Działanie Aryaalu opiera się o funkcjonowanie społeczeństwa graczy, które z wykorzystaniem swoich własności prywatnych w miarę własnych możliwości pomaga sobie dla ogólnego dobra miasta, jednocześnie kierując się prawdami moralnymi religii. Patronem miasta jest Papież Polak. Kładziony jest duży nacisk na formy pomocy socjalnej oraz liczne darmowe przedmioty dla ogółu. Naczelny Wódz (Lord Commander) to od początku istnienia miasta GrumpyMatt. Bardzo ważną rolę pełni Zarząd Główny (również kierujący dzielnicą Aryaal Główny), który współpracuje i konsultuje działania z zarządami dzielnic Aryaalu i koloniami oraz razem z GrumpyMattem kieruje całym miastem. Aryaal od zawsze był miastem o profilu pokojowym i prowadził tylko wojny obronne.

Historia

III Edycja

Czas III Edycji to moment powstania miasta. GrumpyMatt wybudował dom nad morzem, a następnie sprowadził wielu graczy m.in. KoxyDroma. Małe zabudowania rozrastały i wkrótce zaczęły być nazywane miastem. Do Aryaalu stale dołączali nowi gracze, np. Lechisław. Pojawił się Highlander868, którego ze względu na silne lagi (nie z winy serwera) po godzinie gry wysadził creeper, co sprawiło, że następny raz na serwer wszedł na początku IV edycji. Wkrótce utworzono oficjalną flagę Aryaalu. Powstała również Gildia Szabrownikow – pełniąca w owym czasie ważną rolę w życiu miasta. Do ważniejszych dzieł należała również Spawnówka – trasa na ok. 4000 bloków łącząca spawn z głównymi zabudowaniami Aryaalu oraz kolej transspawnowa.

IV Edycja

Podczas IV Edycji miasto formalnie nie istniało, jednak jego wpływy były obecne. W okolicach domu GrumpyMatta, aktywnie już grającego Highlandera, nowego gracza KrzysieK2004 oraz kilku innych osób zawieszone były flagi miasta. Ukształtowała się wstępna polityka wsparcia socjalnego – wtedy bardzo niskich cen w strefie handlowej. Masowo produkowane były takie dobra jak placki dyniowe oraz wełna. Warte wspomnienia jest również to, że jest to jedyna edycja, na której KrzysieK2004 posiadał stałe miejsce zamieszkania.1

V Edycja

V Edycja, która wprowadzała większy nacisk na formalne miasta przywróciła Aryaal, który od jej początku był jednym z największych zgrupowań graczy (wkrótce największym). Gracz grodzio znalazł miejsce na budowę całego miasta – obszar gór, pokryty licznymi kwiatami, klasycznie nad morzem. Stale zapraszani byli nowi gracze m.in. sqarex. W wyniku zwycięskiej wojny obronnej z miastem Kiniki, a konkretnie ciągłego przypominania o tym przez sqarexa, pogorszyła się opinia publiczna na temat Aryaalu. Mimo tego miasto rozrastało się. Powstała kolej prowadząca na spawn, tradycja miasta oraz wiele systemów socjalnych, np. paczkomaty (pomysł ostatecznie nieudany). Pod koniec edycji było to ostatnie miejsce aktywności na serwerze, główne miasto, do którego kierowali się nowi gracze. Nad ruinami miasta Kiniki (całkowicie wysadzonego), w ruinach latającego okręgu i farmy żelaza, powstała stacja kosmiczna Gabbathi 13, jedna z trzech (obok farmy żółwi Balzethora i Zachodniego Lotniska Polowego) konstrukcji Aryaalskich, które zostały nieruszone podczas anarchii z końca edycji.

VI Edycja

Dłuższa przerwa pomiędzy V a VI edycją nie zakłóciła ducha miasta. Szybko znalezione zostało klasyczne miejsce nad morzem w okolicy ujścia kilku rzek i obecności dużych gór oraz standardowo ściągano sporo graczy. Sam Aryaal, ze względu na częstą nieobecność Grumpiego, był zarządzany przez Highlandera, Krzyśka oraz grodzia. Błyskawicznie zbudowano Aryaalską Expiarke Publiczną w Endzie (miała być odpowiedzią na chwilę wcześniej stworzoną, rzekomo płatną expiarke. Okazało się, że było to „żartem” Cheziulka, ale nie zmieniło faktu, że tamta się popsuła, a expiarka Aryaalska stała tą najpopularniejszą na serwerze), oferującą darmowe kowadła, lapis oraz enchant. Powstały pierwsze zupomaty, wkrótce zaczęły powstawać niskoseryjne placki dyniowe (niskoseryjne przez kilka miesięcy, bo nikt farmy jajek nie zrobił dobrej) liczone w skrzyniach oraz wełna. Każda rzecz oferowana była za darmo każdemu chętnemu. Stawiano na wysoką mechanizacje, powstały liczne farmy i Połączone Aryaalskie Siły Zbrojne. Dzięki większej już aktywności Grumpiego zbudowano liczne linie kolejowe, drogi, sex dungeon villagerów oraz Ganguta – Oktiabrskaja Riewolucyja. Nawiązano współprace – unie z graczem Emelej, co doprowadziło do zwiększenia dobrobytu i korzyści dla obu stron. Do miasta wcielono też sąsiadujące Smoczewo. Zorganizowano największy turniej w historii serwera – Aryaal Arene, który trwał 4,5h oraz był transmitowany przez gracza Dedeusz2137 na Twitchu. Był to drugi, po dniu startu edycji, dzień pod względem ilości graczy. Sam turniej połączony był z licznymi promocjami w Internecie i przyczynił się do zwiększenia aktywności na serwerze. Miasto, dzięki stałemu naborowi nowych graczy, przetrwało momentalne spadki zainteresowania grą na serwerze. Na przełomie października i listopada utworzono kolonie Aryaal Południowy oraz Kolektyw Północny. Było to największe zgrupowanie graczy edycji łącznie skupiając ok. 40 (o ile nie więcej). Aryaal pozostawał aktywny do końca VI edycji 28 grudnia 2021.

Dzielnice

Kolonie

  • Mesongla
  • Kolektyw Północny
  • Kolonia Południowa (na czas pisania artykułu brak nazwy)

I Edycja +

II Edycja +

Miasto istniało, ale było mniejsze ze względu na ograniczoną aktywność wielu graczy.

VII Edycja

Dzielnice

  • Aryaal Przemysłowy
  • Rubieża
  • Wielki plaskowyż

Kolonie

  • Mesa

1 Nieaktualne wraz z końcem grudnia 2022 - 1. miesiąca VII Edycji